Dopłaty do materiału siewnego na Rolnictwo, Sadownictwo, Ogrodnictwo

Rolnictwo, Sadownictwo, Ogrodnictwo

Portale rolnicze

Dopłaty do materiału siewnego

Do 25 czerwca Agencja Rynku Rolnego będzie przyjmować wnioski o dopłaty do materiału siewnego. Do dziś na Opolszczyźnie zgłosiło się ponad tysiąc rolników. Pracownicy Agencji liczą, że podobnie jak w ubiegłym roku będzie ich ponad 3 tysiące. Rolnicy narzekają na dużą ilość papierkowej pracy, ale w wypełnieniu pomagają pracownicy Agencji.

Pomimo niskiej opłacalności w uprawie zbóż, na Opolszczyźnie nie maleje zainteresowanie kwalifikowanym materiałem siewnym.

Ludwik Broj – Chróścina Opolska – „1/3 materiału siewnego zawsze dokupuję nowego, systematycznie co 3 lata mam nowe nasiona siane w gospodarstwie.”

Andrzej Butra – Dyr. Oddz. ARR w Opolu – „Do Agencji Rynku Rolnego w Opolu złożono już 1842 wnioski o dopłaty do materiału siewnego, decyzji pozytywnych już jest 1080. Oczekujemy, że podobnie jak w ubiegłym roku wniosków będzie złożonych około 3 tysięcy.”

W opolskim oddziale Agencji Rynku Rolnego rolnicy muszą stracić trochę czasu, ale kolejek nie ma.

Tomasz Juros – rolnik z Ozimka – „Trzeba trochę nowych nasion wprowadzić do gospodarstwa, po za tym są dopłaty do tego. Jest bardzo duzo papierkowej roboty, ale warto.”

Maria Roskosz – wieś Pisarzowice – „Jest sopor papierkowej roboty, owszem, ale są tu panie i nam pomagają, jak się ma jakieś wątpliwości i pytania, to zawsze można się zwrócić o pomoc.”

Dopłaty do materiału siewnego są pomocą finansową typu „de minimis”. Oznacza to, że każdy rolnik bez zgody Komisji Europejskiej może w ciągu trzech lat otrzymać 7 i pół tys. euro.

Andrzej Butra – Dyr. Oddz. ARR w Opolu – „Ceny dopłat do materiału siewnego do jednego hektara, to w przypadku roślin zbożowych 100 złotych, do roślin strączkowych 160 złotych i do ziemniaków 500 złotych do hektara.”

Rolnicy gospodarujący na większych areałach skarżą się jednak, że kwota dla nich jest za mała i całą pomoc wykorzystują przez jeden rok.

Eugeniusz Torczyło – Rożnów – „Jest to dobre to „de minimis” dla mniejszych rolników, ale nie jest dobre dla rolników, dzierżawców, właścicieli gruntów o dużych powierzchniach upraw, bo ta kwota jest za mała.”

Aby uzyskać dopłatę rolnik musi złożyć wniosek z fakturą zakupu materiału w Agencji Rynku Rolnego do 25 czerwca, a nie 15 lipca, jak planowano wcześniej.

OTV Opole/Mariusz Drożdż

Nie skomentowano. Bądź pierwszy

Skomentuj