Miesiąc mają rolnicy na złożenie wniosków na Rolnictwo, Sadownictwo, Ogrodnictwo

Rolnictwo, Sadownictwo, Ogrodnictwo

Portale rolnicze

Miesiąc mają rolnicy na złożenie wniosków

Podstawowy termin składania wniosków o przyznanie płatności obszarowych (płatności bezpośrednie, płatności ONW, płatności rolnośrodowiskowe) za 2010 r. upływa 17 maja.

Dopuszczalne jest co prawda złożenie wniosku po upływie 25 dni kalendarzowych po tym terminie, czyli do 11 czerwca 2010 r., ale w takich przypadkach należna rolnikowi płatność będzie pomniejszana o 1% za każdy dzień roboczy opóźnienia. Wnioski można składać osobiście lub przesłać pocztą do biura powiatowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę rolnika. Do 19 kwietnia w biurach powiatowych ARiMR złożono w skali kraju ponad 280 tys. takich wniosków, czyli podobną liczbę, jak w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ocenia się, że o płatności obszarowe ubiegać się będzie w tym roku ok. 1,4 mln rolników.

Najwięcej rolników złożyło wnioski o dopłaty obszarowe w województwach: mazowieckim - ponad 39 tys., lubelskim - blisko 34 tys. i małopolskim - ponad 31 tys.

ARiMR przyjmuje wnioski o płatności obszarowe od 15 marca. W ostatnich dniach odwiedza biura powiatowe dwukrotnie więcej rolników niż w okresie przedświątecznym. Na przykład 19 kwietnia biura powiatowe ARiMR przyjęły ponad 19 tys. wniosków. Rolnicy składający wnioski są sprawnie obsługiwani i nie tracą czasu w kolejkach. Świadczy to o bardzo dobrym przygotowaniu Agencji do tej akcji. Przy przyjmowaniu i wprowadzaniu wniosków do “systemu” informatycznego pracuje w drugiej połowie kwietnia w ARiMR blisko 2 tys. pracowników, czyli o 400 więcej niż w marcu. Ale nawet przy takiej mobilizacji w Agencji trudno będzie uniknąć kolejek, jeśli zbyt wielu rolników odłoży złożenie wniosku na ostatnią chwilę. Zwracał na to uwagę Prezes ARiMR, Tomasz Kołodziej, który 31 marca na konferencji prasowej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, prosił rolników, aby nie zwlekali ze składaniem wniosków. Jednocześnie Prezes Agencji podjął decyzję o wprowadzeniu szeregu działań, które mają ułatwić rolnikom składanie wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2010 r. W tym celu, poza siedzibami biur powiatowych, uruchomione zostały dodatkowe punkty przyjmowania takich wniosków. Ich wykaz, adresy i godziny pracy, znajdują się na stronie internetowej ARiMR oraz w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych. Warto też przypomnieć, że jak co roku Agencja przygotowała i wysłała pocztą do wszystkich rolników, którzy ubiegali się o płatności bezpośrednie w 2009 r. tzw. wnioski “spersonalizowane”. Formularze te są w dużej części wypełnione na podstawie danych znajdujących się we wnioskach złożonych w ubiegłym roku. Osoby, które nie składały wniosków w zeszłym roku bo np. przejęły lub kupiły niedawno gospodarstwo, powinny zwrócić się o formularz wniosku do biura powiatowego lub porać formularz wniosku ze strony internetowej Agencji.

Rolnicy występujący w 2010 r. o przyznanie płatności bezpośrednich, wypełniając jeden formularz wniosku mogą jednocześnie ubiegać się o pomoc finansową z tytułu dopłat obszarowych, wspierania gospodarowania na obszarach górskich oraz innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW), płatności na realizację przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawę dobrostanu zwierząt (PROW 2004-2006) oraz płatności rolnośrodowiskowe (PROW 2007-2013). Wprowadzenie jednego formularza wniosku dla 12 różnych rodzajów płatności jest ułatwieniem dla rolników, którzy nie muszą teraz wielokrotnie podawać tych samych danych i występować do Agencji z osobnymi wnioskami o przyznanie różnych dopłat.

Zasady przyznawania płatności, formularze wniosków oraz załączników do wniosku są dostępne na stronie internetowej ARiMR oraz w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR. Wniosek można wypełnić także w formie elektronicznej, który jest również dostępny na stronie internetowej ARiMR. Tak wypełniony wniosek należy wydrukować, podpisać i wysłać do biura powiatowego ARiMR.

ARiMR zwraca się do rolników, aby przy wypełnianiu wniosków postępowali zgodnie z instrukcją, którą dostali wraz z otrzymanym do wypełnienia wnioskiem. W tym roku jest to szczególnie ważne bo zostały wprowadzone nowe rodzaje płatności (wsparcie specjalne) oraz nastąpiły zmiany w zasadach przyznawania krajowych uzupełniających płatnościach obszarowych. W pierwszym przypadku nowością jest to, że rolnicy z całego kraju mogą się ubiegać o płatność obszarową do roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych, a w kilku województwach o płatność do krów i owiec. Ważne jest również to, że jednolite płatności obszarowe będą przyznawane rolnikom do powierzchni upraw zagajników drzew o krótkiej rotacji, takich jak: brzoza, topola i wierzba. Rolnicy, którzy chcą otrzymać takie dopłaty muszą we wnioskach zadeklarować tak wykorzystywane grunty, jako odrębne działki rolne. Jeśli chodzi o uzupełniające płatności obszarowe (UPO), to będą one po raz pierwszy przysługiwały także do powierzchni, na których nie jest prowadzona żadna uprawa, jeżeli na gruntach tych:

* rolnik dokonał zasiewu w celu podniesienia żyzności gleby poprzez wprowadzenie do niej świeżej masy roślinnej (zielony nawóz);
* roślinność ta została przyorana lub wprowadzona do gleby na skutek zastosowania innego zabiegu mechanicznego, w terminie do dnia 31 sierpnia roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności uzupełniającej;
* nie jest prowadzona uprawa przez okres nie dłuższy niż jeden rok.

Z tytułu płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, w 2010 r. polscy rolnicy będą mogli otrzymać do 3,25 mld euro. Dodatkowo z tytułu pomocy na wspieranie gospodarowania na obszarach górskich oraz innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW) zostanie przeznaczona kwota ok. 1,35 mld zł.

Szacowane maksymalne stawki płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego za rok 2010 przedstawiają się następująco:

* jednolita płatność obszarowa (JPO) - 141,06 euro/ha
* uzupełniająca płatność podstawowa - do powierzchni innych roślin i do powierzchni gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin - 82,46 euro/ha
* płatność uzupełniająca do powierzchni uprawy chmielu, do której przyznano płatność uzupełniającą do powierzchni uprawy chmielu za 2006 r. (płatność niezwiązana z produkcją) - 336,05 euro/ha
* płatność do powierzchni roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych (płatności zwierzęce) - 110,18 euro/ha
* oddzielna płatność z tytułu owoców i warzyw (płatność do pomidorów) - ok. 39,44 euro/tonę
* przejściowe płatności z tytułu owoców miękkich - 400 euro/ha
* płatność cukrowa - ok. 12,59 euro/tonę
* płatność do krów - 142,5 euro/sztukę
* płatność do owiec - 30 euro/sztukę
* specjalna płatność obszarowa do powierzchni uprawy roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych - 60 euro/ha.

ARiMR przypomina rolnikom otrzymującym jakiekolwiek dopłaty powierzchniowe, np. płatności bezpośrednie, ONW, rolnośrodowiskowe czy pomoc na zalesione grunty rolne lub grunty inne niż rolne, że są zobowiązani bezwzględnie przestrzegać przez cały rok zasad wzajemnej zgodności (cross compliance) w zakresie: ochrony środowiska naturalnego, identyfikacji i rejestracji zwierząt oraz dobrej kultury rolnej. Agencja zwraca również uwagę, że od 1 stycznia 2010 roku obowiązują dodatkowe normy i wymogi, które nakładają na rolników obowiązek posiadania w określonych sytuacjach pozwoleń wodnoprawnych oraz zachowania charakterystycznych elementów krajobrazu.

Departament Komunikacji Społecznej/ARiMR

Nie skomentowano. Bądź pierwszy

Skomentuj