Młody rolnik na hektarach na Rolnictwo, Sadownictwo, Ogrodnictwo

Rolnictwo, Sadownictwo, Ogrodnictwo

Portale rolnicze

Młody rolnik na hektarach

Wiele miesięcy oczekiwania a teraz rozczarowanie. Okazuje się, że poprzeczka w nowym programie wsparcia dla młodych rolników jest zawieszona zbyt wysoko.W poprzedniej edycji programu nie było ograniczenia co do wielkości gospodarstwa. Ze wsparcia mógł skorzystać każdy, kto kupił co najmniej hektar ziemi. Wymóg ubezpieczenia w KRUS-ie też można było obejść. W efekcie pieniądze nie zawsze trafiały tam gdzie powinny. Dlatego teraz wymagania zostały zaostrzone.

Dokładnie chodzi o minimalną powierzchnię gospodarstwa. Musi wynosić ona co najmniej średnią wojewódzką, lub nawet wiecej.

Marta Włudarska ARiMR: jeżeli średnia powierzchnia gruntów rolnych w województwie jest mniejsza niż średnia powierzchnia gruntów rolnych w kraju, wtedy te minimum to jest powierzchnia gruntów rolnych w kraju.

Dla wielu rolników, szczególnie z tych terenów gdzie gospodarstwa są niewielkie, powierzchnia blisko 10 hektarów nie jest możliwa do osiągnięcia.

Grażyna Wasiłek MODR Jedlińsk: w gminie Jedlińsk, na terenie której pracuję, jestem pracownikiem doradztwa rolniczego, gdzie średnia gospodarstwa jest od 6 – 7 hektarów. Jest to kryterium dostępu bardzo trudne.

Teoretycznie ziemi można dokupić, ale biorąc pod uwagę ceny koszt znacznie przewyższyłby wysokość premii.

Grażyna Wasiłek MODR Jedlińsk: cena hektara ziemi jest wystawiona od 15 do 25, nawet 30 tysięcy złotych, w zależności od tego, w jakim to miejscu jest położone.

Zdaniem resortu rolnictwa nowe przepisy gwarantują to, że 50 tysięcy dotacji trafi we właściwe ręce.

Artur Ławniczak wiceminister rolnictwa: po analizie wykorzystania środków za 2004 – 2006, doszliśmy do wniosku, żeby ten program trafił bezpośrednio do młodych rolników, którzy naprawdę będą prowadzić gospodarstwo rolne.

Rolnicy, którym uda się dostać dotacje przez trzy lata będą musieli podlegać ubezpieczeniu w KRUSIE. Tyle samo czasu mają na uzupełnienie kwalifikacji. A gospodarstwo muszą prowadzić co najmniej przez 5 lat.

Marta Włudarska ARiMR: jeżeli chodzi o ten pierwszy nabór wniosku, to mogą skorzystać rolnicy, którzy już mają gospodarstwa, nie dłużej niż 14 miesięcy.

Wnioski o przyznanie wsparcia dla młodych rolników będą przyjmowane od najbliższego poniedziałku. Można je złożyć osobiście w regionalnym oddziale Agencji Restrukturyzacji, wysłać pocztą lub przesyłką kurierską. Ostatnia możliwość to do dostarczenie dokumentów w zaklejonej kopercie do powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji.

Dorota Florczyk/Agrobiznes

1 komentarz

  1. ewa dodano 14 stycznia 2009 11:05 przed południem

    Jeśli chodzi o hektary to mam ich ponad 10.Ale kiedy będą przyjmować wnioski w 2009 roku bo nie wiem kiedy przepisać gospodarstwo.Może ktoś mnie poinformuje jak zaczną przyjmować?A w Agencji dowiedziałam się że teraz jest tylko pół roku czasu od przepisania gospodarstwa na złożenie wniosku.

Skomentuj