Mniejszy popyt na zboża sprzyja obniżkom cen na Rolnictwo, Sadownictwo, Ogrodnictwo

Rolnictwo, Sadownictwo, Ogrodnictwo

Portale rolnicze

Mniejszy popyt na zboża sprzyja obniżkom cen

Bardzo wysokie ceny monitorowanych zbóż podstawowych ograniczają popyt na to ziarno, co sprzyja obniżkom cen - wynika z cotygodniowej analizy Agencji Rynku Rolnego.

Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w dniach 14-20.03.2011 r. pszenica konsumpcyjna skupowana była po średniej cenie 935 zł/t, tj. o 24 zł/t taniej niż przed tygodniem. Ziarno to było również o ponad 4 proc. tańsze niż przed miesiącem. Cena jęczmienia paszowego była niższa niż przed tygodniem o 1,2 proc. i wyniosła 802 zł/t. Było to o 1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Ceny pszenicy i jęczmienia nadal są ponad 2-krotnie wyższe niż przed rokiem.

Po trzech tygodniach spadków cen, żyto konsumpcyjne w skupie zdrożało do 793 zł/t, tj. o 1,7 proc. Cena ta była o 6 proc. niższa od notowanej miesiąc wcześniej, ale 2,6-razy wyższa niż w połowie marca 2010 r. W analizowanym okresie odnotowano wzrost cen kukurydzy. W dniach 14- 20.03.2011 r. ziarno to średnio w kraju skupowano po 922 zł/t, tj. o 2,1 proc. drożej niż przed tygodniem, o 2,5 proc. drożej niż przed miesiącem oraz o 83 proc. drożej niż przed rokiem.

ARR

Nie skomentowano. Bądź pierwszy

Skomentuj