Program wsparcia dla młodych rolników na Rolnictwo, Sadownictwo, Ogrodnictwo

Rolnictwo, Sadownictwo, Ogrodnictwo

Portale rolnicze

Program wsparcia dla młodych rolników

Ile jeszcze trzeba czekać na uruchomienie programu wsparcia dla młodych rolników? Na to pytanie nie ma na razie jednoznacznej odpowiedzi. Jest jednak nadzieja, że nabór wniosków ruszy już niedługo. Wsparcie dla młodych rolników to 50 tysięcy złotych na tak zwany dobry start. Pomoc ta ma przyczynić się do zmiany pokoleniowej na wsi a tym samym do zwiększenia konkurencyjności gospodarstw. Jednym z podstawowych warunków, jaki trzeba spełnić, aby ubiegać się o premię to odpowiednio krótki staż pracy we własnym gospodarstwie. I tu dla wielu rolników zaczyna się problem. Bo czas działa na ich niekorzyść.

Wiktor Szmulewicz, Krajowa Rada Izb Rolniczych – „Upływa termin wieku, upływa termin przekazania gospodarstwa i wiele innych czynników, które mogą spowodować to, że ci ludzie, którzy faktycznie pozostają na wsi, chcieliby związać swoją przyszłość ze wsią, będą mieli różny start – jedni będą otrzymywać środki, drudzy nie.”

Resort rolnictwa uspokaja. Wnioski tych rolników, którym upływa roczny okres od przejęcia gospodarstwa będą rozpatrywane w pierwszej kolejności. Wszystko wskazuje na to, że ten termin będzie wydłużony.

Marek Sawicki, minister rolnictwa – „Nie muszą być zagrożeni terminami, w tej sprawie zostało zmienione rozporządzenie i jestem przekonany, że w lutym nabór wniosków już będziemy realizować.”

W programie jest jeszcze sporo niewiadomych. Jedna z nich to, jaki będzie sposób składania dokumentów. Inne dotyczą wielkości gospodarstwa i wykształcenia młodych rolników.

Marek Sawicki, minister rolnictwa – „To nie jest jeszcze przesadzone, ale w mojej ocenie dwa elementy – zarówno wielkość gospodarstwa, jak i wykształcenie – powinniśmy traktować jako elementy docelowe, które ma rolnik osiągnąć w trakcie wykorzystania wsparci premii dla młodego rolnika, a nie elementy startu.”

Zgodnie z prawem termin naboru dokumentów zostanie ogłoszony dwa tygodnie wcześniej. Wtedy też będzie wiadomo kto spełnia wymagania aby ubiegać się o premię dla młodych rolników.

Dorota Florczyk/Agrobiznes,TVP1

Nie skomentowano. Bądź pierwszy

Skomentuj