Rok 2011 - podsumowanie na Rolnictwo, Sadownictwo, Ogrodnictwo

Rolnictwo, Sadownictwo, Ogrodnictwo

Portale rolnicze

Rok 2011 - podsumowanie

Koniec roku. Czas więc podsumować najistotniejsze wydarzenia jakimi żyła wieś. I choć jak zwykle były powody do narzekań, można też znaleźć i miłe chwile.

STYCZEŃ Porozumienie rządu z weterynarzami w sprawie wynagrodzeń, kończy protesty. Komisja Europejska interweniuje na rynku wieprzowiny, aby powstrzymać drastyczny spadek cen spowodowany aferą dioksynową w Niemczech.
LUTY Rząd przesuwa w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich 70 milionów euro na modernizację gospodarstw rolnych. Środki przeniesiono z działań, które nie cieszyły się zainteresowaniem rolników. Polska zwraca się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o zgodę na dopłaty dla producentów tytoniu w ramach tzw. wsparcia specjalnego.
MARZEC Komisja Europejska pozywa Polskę do Trybunału Sprawiedliwości za uchybienia we wdrażaniu unijnej legislacji o GMO. Sejm odrzuca wniosek Prawa i Sprawiedliwości o wotum nieufności dla ministra rolnictwa Marka Sawickiego.
KWIECIEŃ Rusza nabór wniosków na program wsparcia dla młodych rolników. Do podziału - ponad pół miliarda złotych.
MAJ Polska składa w Komisji Europejskiej wniosek o zwiększenie o 15% kwot produkcji cukru oraz podwyżkę ceny interwencyjnej pszenicy z 101 do 130 euro za tonę. Bezskutecznie.
CZERWIEC Po wybuchu epidemii E.coli w Niemczech, Rosja wprowadza zakaz importu warzyw z Unii Europejskiej. Straty ogrodników idą w miliony euro dziennie.
LIPIEC GUS podaje dane dotyczące spisu rolnego. Liczba gospodarstw rolnych mniejsza o 1/4. Rosja odblokowuje Polsce możliwość eksportu warzyw.
SIERPIEŃ Prezydent wetuje ustawę o nasiennictwie zawierającą przepisy dotyczące GMO. Powód? Niezgodność projektu z unijnymi przepisami.
WRZESIEŃ Agencja Rynku Rolnego rozpoczyna wypłatę - ponad 46 milionów euro rekompensat - dla polskich producentów warzyw za straty jakie ponieśli w wyniku epidemii E.coli i rosyjskiego embarga. Sejm uchwala kontrowersyjną ustawę przewidująca częściową prywatyzację państwowych gruntów rolnych. Dzierżawcy zapowiadają wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.
PAŹDZIERNIK Komisja Europejska przedstawia długo oczekiwane założenia reformy Wspólnej Polityki Rolnej po 2014 roku. Projekt wywołuje powszechną krytykę.
LISTOPAD Donald Tusk przedstawia expose swojego rządu. W nim zapowiedź reformy KRUS-u oraz nowych zasad płacenia składek zdrowotnych przez rolników.
GRUDZIEŃ Sprzedaż państwowych gruntów osiąga najwyższy poziom od dziewięciu lat i przekracza 120 tysięcy hektarów. Prezes Agencja Nieruchomości Rolnych zostaje odwołany. Ruszają zapisy na akcje Krajowej Spółki Cukrowej dla pracowników cukrowni i plantatorów buraków cukrowych. Akcja kosztuje 1,60 zł.

Agrobiznes

Nie skomentowano. Bądź pierwszy

Skomentuj