Rolnictwo dla młodych na Rolnictwo, Sadownictwo, Ogrodnictwo

Rolnictwo, Sadownictwo, Ogrodnictwo

Portale rolnicze

Rolnictwo dla młodych

Praca na wsi może się opłacać i być prowadzona przy użyciu nowoczesnych technologii – twierdzą uczestnicy Drugiego Europejskiego Forum Młodych Rolników. Rozmawiają o możliwościach rozwoju, ale i zagrożeniach, które niesie członkostwo w Unii Europejskiej.

Aby osiągnąć zyski w rolnictwie już nie wystarczy duży areał upraw lub kilkaset sztuk bydła. Teraz liczy się przede wszystkim cena. Konkurencyjna nie tylko na rynku polskim czy europejskim, ale światowym. Rolnicy nie ukrywają, że duża część pieniędzy, które inwestują to fundusze unijne. Dlatego tak często w rozmowach kuluarowych podczas forum komentowane są pomysły zmniejszenia, a nawet zlikwidowaniu dopłat dla rolników po 2013 roku.

Dopłaty bezpośrednie to jednak tylko jedna z form pomocy unijnej dla rolników. Do tego dochodzą jeszcze fundusze na rozwój wsi i obszarów wiejskich. A jak zapewniają urzędnicy w najbliższych latach pieniędzy z unii dla rolników ma być dużo więcej. Ich wzrost jest już widoczny w tym roku. Na wszystkie programu Wspólnota do 2013 roku dała Polsce 13 miliardów euro.

W II Forum Młodych Rolników biorą udział rolnicy z kilku państw Unii Europejskiej. Dziś zaplanowano warsztaty teoretyczne . Jutro odwiedzą gospodarstwa z regionu łódzkiego: będą podglądali polskie hodowle bydła i trzody chlewnej, zobaczą jakie korzyści przynoszą owocowe sady, wreszcie sprawdzą, czy w Polsce opłaca się uprawa roślin energetycznych.

M. Kosiorek, P. Lisiecki/OTV Łódź

Nie skomentowano. Bądź pierwszy

Skomentuj