Rosja znosi embargo na Rolnictwo, Sadownictwo, Ogrodnictwo

Rolnictwo, Sadownictwo, Ogrodnictwo

Portale rolnicze

Rosja znosi embargo

Jest porozumienie w sprawie rosyjskiego embarga na polskie mięso. W przyszłym tygodniu odbędą się techniczne rozmowy ekspertów weterynaryjnych, które mają zakończyć dwuletni konflikt handlowy. Ale wznowienie eksportu jeszcze w tym roku jest raczej mało prawdopodobne.

W Moskwie na temat zakończenia embarga na polskie mięso rozmawiali ministrowie Marek Sawicki i Aleksiej Gordiejew. Rokowania zakończyły się sukcesem.

Witold Choiński: to jest bardzo dobra, pozytywna informacja dla branży mięsnej, ponieważ większość zakładów mięsnych czekało na to od lat.

Rosyjskie embargo na polskie mięso trwa od listopada 2005 roku. Od tego czasu wszelkie próby porozumienia z Moskwą kończyły się fiaskiem. Klimat wokół embarga zmienił się dopiero po ostatnich wyborach i zmianie rządu w Warszawie. Najlepiej świadczyły o tym ostatnie wypowiedzi rosyjskich dyplomatów.

Nikołaj Zachmatow: żadnych narzekań pod adresem polskiej żywności strona rosyjska nie miała i nie ma. Cały problem polegał tylko i wyłącznie na niedoskonałości obrotu dokumentów.

Ale na wznowienie handlu jeszcze w tym roku raczej nie ma co liczyć. Do tego są bowiem potrzebne certyfikaty eksportowe. A żeby je zdobyć firmy muszą być sprawdzone przez rosyjskich inspektorów weterynaryjnych.

Nikołaj Zachmatow: przed nami cała sprawa rozwiązania tego problemu na szczebli technicznym, to znaczy ma odbyć się kontrola w tych zakładach.

W Polsce od 3 tygodni przebywa grupa rosyjskich kontrolerów, którzy sprawdzają firmy zainteresowane kontynuowaniem eksportu w przyszłym roku. Ale te inspekcje koncentrują się na mleczarniach, a w dużo mniejszym stopniu na zakładach mięsnych. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych tygodniach Moskwa będzie musiała przysłać do Polski kolejną grupę weterynarze, którzy zdecydują o tym, które firmy będą mogły wrócić na rosyjski rynek.

Witold Katner/Agrobiznes

Nie skomentowano. Bądź pierwszy

Skomentuj