Rynek biopaliw wciąż nie może ruszyć na dobre na Rolnictwo, Sadownictwo, Ogrodnictwo

Rolnictwo, Sadownictwo, Ogrodnictwo

Portale rolnicze

Rynek biopaliw wciąż nie może ruszyć na dobre

Przez opieszałość urzędów rynek biopaliw wciąż nie może ruszyć na dobre. Polska w dalszym ciągu nie wysłała bowiem dodatkowych wyjaśnień, których domaga się Bruksela. Czy są więc szanse na ulgi?

W maju minie rok od uchwalenia przez Sejm ustawy wprowadzającej niższą akcyzę na biopaliwa. Od roku trwają też starania o to, aby Bruksela taką formę pomocy zaakceptowała.

Problem w tym, że polscy urzędnicy do tej pory nie wysłali tam kompletu wymaganych dokumentów. Co przedłuża wprowadzenie w życie większych ulg. A to oznacza, że ekologiczne paliwa na polskich stacjach jeszcze długo nie będą tańsze.

Tomasz Pańczyszyn, Krajowa Izba Biopaliw: największy problem mają firmy paliwowe, bo oni muszą dodawać biokomponenty, natomiast niezrealizowanie notyfikacji pogarsza ich sytuację finansową.

Odpowiedzialny na opóźnienia resort gospodarki, nie jest w stanie określić stanu prac nad kompletowaniem dokumentów, o które upomina się Bruksela. Nie wiadomo więc, kiedy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów je wyśle. Termin w jakim miało to nastąpić minął 18 marca.

Przypomnijmy. Chodzi o ustawę, dzięki której o 6 groszy miałaby zostać podwyższona ulga w akcyzie za litr biokomponentu w benzynie i o 5 groszy w oleju napędowym. Ta sama ustawa obniża także z 20 – stu groszy do 1- ego stawkę akcyzy na tak zwane paliwa samoistne.

(TVP redakcja rolna)

Nie skomentowano. Bądź pierwszy

Skomentuj