Rynek zbóż na Rolnictwo, Sadownictwo, Ogrodnictwo

Rolnictwo, Sadownictwo, Ogrodnictwo

Portale rolnicze

Rynek zbóż

Kto może – magazynuje zboże. Ceny będą musiały odbić w górę, bo tak niski poziom jak teraz, nie pokrywa nawet kosztów produkcji. Na światowych giełdach kapitał spekulacyjny gra na zniżkę, wykorzystując bardzo dobre zbiory.

W kontraktach terminowych przynajmniej na najbliższe dwa miesiące stawki są ustalane na najniższych poziomach. To przekłada się i na nasz rynek. A dodatkowo mocna złotówka napędza import. Zboże napływa do nas już ze wszystkich kierunków. Na przykład tonę pszenicy paszowej z dostawą z Węgier można już kupić po 550 złotych.

Podobne kosztuje ziarno niemieckie na zachodzie kraju. Podpisywane są też duże kontrakty na dostawy pszenicy z Ukrainy. Ceny mają być bardzo konkurencyjne, ale nie wszystkich zadowala jakość – komentuje Zbigniew Solecki z giełdy Rol-Petrol w Łodzi.

Od początku żniw ceny zbóż wyraźnie spadają. Pszenica konsumpcyjna staniała już o 200 złotych za tonę. Mimo tak niskich cen na giełdach towarowych popyt na ziarno niewielki. Jeśli już coś się sprzedaje, to przeważnie zboża paszowe.

CENY TRANSAKCYJNE ZBÓŻ

giełdy towarowe

zł/t

pszenica paszowa

w magazynie 530 – 560

z dostawą 560 – 580

jęczmień paszowy

w magazynie 530 – 540

z dostawą 560 - 580

Agnieszka Niemcewicz/Agrobiznes

Nie skomentowano. Bądź pierwszy

Skomentuj