Susza na Rolnictwo, Sadownictwo, Ogrodnictwo

Rolnictwo, Sadownictwo, Ogrodnictwo

Portale rolnicze

Susza

Łąki i pastwiska wyglądają jak pustynie, widoczne są też szkody w uprawach zbóż . W tym roku susza wyjątkowo wcześnie daje się rolnikom we znaki. Najgorzej jest w północno-zachodniej części kraju.

Tak źle nie było od lat. Zdaniem rolników jeżeli nie przyjdą deszcze nie będzie co zbierać. Na Warmii i Mazurach nie padało już od miesiąca a żar z nieba wysuszył uprawy.

Czesław Kamiński, rolnik z Pudry: były susze, ale aż tak silnych suszy jak ta susza w tym roku to jeszcze nie było tu na tych terenach, bo chociaż kiedy niekiedy przeleciał deszcz.

Pan Czesław w tym roku będzie miał problemy z wykarmieniem bydła. Zabraknie mu nie tylko siana. Upały zniszczyły także uprawy kukurydzy. Mówi o tym że kukurydza powinna być ponad kolana.

W podobnej sytuacji jest większość rolników z terenów gdzie już na dobre rozpanoszyła się susza. Nie najlepiej zapowiadają się tegoroczne żniwa.

Jan Ilnicki, rolnik z Lubajn: na tym polu co stoimy teraz 70% jest kłosów pustych w ogóle. One kwitną ale ziarnek nie ma.

Ministerstwo Rolnictwa na razie uspokaja. W tym roku opracowano i już uruchomiono system monitoringu suszy. Z badań wynika że susza wystąpiła w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, północnej części województw podlaskiego, mazowieckiego oraz łódzkiego.

Straty szacowane na dziś dotknęły średnio 15% plonów. Stosunkowo najmniej ucierpiały do tej pory zboża ozime najwięcej jare. Na terenach dotkniętych suszą zbiory pszenicy, jęczmienia oraz owsa mogą być mniejsze o jedną trzecią. Brak deszczu i wysokie temperatury dają się też we znaki plantatorom truskawek oraz sadownikom.

Szczegółowe informacje na temat zagrożenia wystąpieniem suszy rolnicy znajdą na stronach internetowych ministerstwa rolnictwa oraz Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

Dorota Florczyk/Agrobiznes

Nie skomentowano. Bądź pierwszy

Skomentuj