Wypłaty dotacji bezpośrednich na Rolnictwo, Sadownictwo, Ogrodnictwo

Rolnictwo, Sadownictwo, Ogrodnictwo

Portale rolnicze

Wypłaty dotacji bezpośrednich

11 milionów złotych dla miliona 300 tysięcy rolników. To najnowsze dane dotyczące wypłaty dotacji bezpośrednich. Na pieniądze czeka jeszcze ponad 100 tysięcy osób. Kto i dlaczego dostanie je najpóźniej, spróbujmy sprawdzić?

Nawozy, środki ochrony roślin i paliwo - wraz ze zbliżającą się wiosną rosną wydatki. Zdecydowana większość rolników nie ma problemu skąd wziąć pieniądze na środki do produkcji.

Agnieszka Cibor, Miedzna: zostały przeznaczone na potrzeby gospodarstwa, na zakup nawozów jak najbardziej. Przy czym cieszymy się bardzo że wpłynęły szybciej bo nasz areał wymaga dużej ilości nawozów.

Elżbieta Świeża, Poszewka: jeszcze nie wydane, czekamy na wiosnę, wiosna ruszy będziemy wydawać na zakup nawozów i materiału siewnego.

Prace polowe rozpoczną się za kilka tygodni. Dlatego niecierpliwość rolników, którzy czekają jeszcze na dopłaty nie dziwi.

Krzysztof Czechowski, Orzechówka: akurat w tej chwili decyzja przyszła. Także dopłat jeszcze nie mam na koncie. Będą prawdopodobnie w dwóch tygodniach.

W tym roku aż 95 tysięcy rolników musi uzbroić się w cierpliwość. Ich wnioski wymagają dodatkowych wyjaśnień, albo są jeszcze kontrolowane.

Renata Mantur, ARiMR: w przypadku gdy na jedną działkę rolną złożyło wniosek dwóch beneficjentów, Agencja jest zobowiązana ustalić, kto jest faktycznym użytkownikiem, posiadaczem tych gruntów.

Zdarzają się przypadki , że na dopłaty czekają rolnicy którzy teoretycznie powinni je dostać w pierwszej kolejności. Na przykład z rejonów dotkniętych w ubiegłym roku powodziami.

Renata Mantur, ARiMR: mogło się to wydarzyć tylko w takim przypadku, kiedy takie gospodarstwo zostało wytypowane do kontroli na miejscu. Proszę pamiętać, że w tym roku rolnicy byli kontrolowani w zakresie wymogów wzajemnej zgodności.

Zgodnie z prawem Agencja na wypłatę wszystkich dotacji ma czas do końca czerwca. Urzędnicy zapewniają jednak, że tak długo trzeba będzie czekać tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Dorota Florczyk/Agrobiznes

Nie skomentowano. Bądź pierwszy

Skomentuj